Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Monter - mój wymarzony zawód.

Utworzono dnia 08.03.2021
Czcionka:

Monter - mój wymarzony zawód.

Nazywam się   Dawid Kolenda. Parę słów o mnie. Mam prawie 22 lata. Przyszedłem do ośrodka w 2014 roku a wówczas  byłem w klasie V szkoły podstawowej.  Jestem najstarszym uczniem w klasie  II branżowej i generalnie w  szkole.
Przeszedłem trudną drogę w moim życiu, tak jak większość kolegów w MOS. Sielankowo i spokojnie nigdy nie było… Życie delikatnie mówiąc dało mi w kość. Nie mam złudzeń, i  wiem, że łatwo nie będzie po opuszczeniu  szkoły i ośrodka.  Ale jedno wiem na pewno  – poradzę sobie z każdą trudnością życiową, nie poddam się!  Już pracuję wykorzystując swoje umiejętności  i zarabiam na swoje wydatki na przykład w wakacje czy ferie zimowe.

Chciałbym podzielić się z wami, moi młodsi koledzy doświadczeniami, jakie nabyłem w placówce. Może ktoś skorzysta, zmieni swoje postępowanie, zachowanie… Nikt za Was tej „roboty”  nie wykona! Próbowałem wielu dróg na skróty, i żadna tak zwana „łatwa droga” nie doprowadziła mnie do niczego dobrego czy  wartościowego…

Do rzeczy…

Dawid Kolęda

Klasa II Montera  zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, w której się obecnie uczymy istnieje od września 2019 roku. Wówczas powstała szkoła kształcąca w zawodzie Monter.

Ja i moi koledzy braliśmy udział w przygotowaniu – montażu elementów pracowni praktycznej nauki zawodu. Zanim zadzwonił pierwszy dzwonek
1 września 2019 r. przygotowaliśmy miejsce naszych  praktyk.

Mamy odpowiedni sprzęt malarski, podesty i drabiny. Dbamy o bhp i ogólne bezpieczeństwo w miejscu pracy. Zachowanie bezpieczeństwa to ważna część naszych zawodowych umiejętności, co podkreślają na każdym kroku nasi nauczyciele i wychowawcy.

Równamy sufit i wykonujemy półki z karton gipsu na stelażu metalowym.

Zajęcia teoretyczne i praktyczne  w szkole branżowej  są prowadzone od rana do późnego popołudnia, czasem w soboty. Czasu na nudę nie ma. Znajdujemy czas na dodatkowe zajęcia ze specjalistami i przedstawicielami firm produkujących materiały budowlane. Zapoznajemy się z najnowszymi wyrobami i technikami wykonywania robót wykończeniowych.  Mamy szansę na zdobycie dodatkowej i specjalistycznej wiedzy i zastosowanie jej  w praktyce.

Wiedzę a przede wszystkim umiejętności praktykujemy w pomieszczeniach ośrodka. To nie jest praca tylko w laboratorium, w pracowni ale rzeczywista praca w pomieszczeniach placówki. Robimy konkretne,  drobne naprawy. Zaczęliśmy bardzo skromnie – od niewielkich  uzupełnień w powłokach malarskich na korytarzach i salach lekcyjnych  oraz sypialnych internatu.

Minęło właśnie półtora roku odkąd poznajemy tajniki zawodu Montera. Jak ten czas szybko leci! W czerwcu br. , czyli za 4 miesiące  kończymy szkołę branżową i zdajemy egzamin potwierdzający nasze kwalifikacje.  Na różne sposoby przygotowujemy się do egzaminu zawodowego. Rozwiązujemy testy, wykonujemy  zadania praktyczne podobne do tych, które będą na egzaminie.

Patryk Wiśniewski, Bartek Strzelecki i Mariusz Kiełbas

Ponieważ jesteśmy  w ostatniej klasie, więc właśnie przyszedł  czas na pierwsze poważne podsumowania. Ja i moi koledzy patrzymy wstecz i widzimy, że przeszliśmy niezwykle długą i  trudną drogę do zdobycia wymarzonego zawodu – Montera  zabudowy.  Każdy dzień jest wyzwaniem  ale warto podejmować wysiłek, bo widzimy, że nasza wiedza zawodowa a zwłaszcza  umiejętności praktyczne ciągle rosną!

Bartek Strzelecki, Dawid Kapsiak, Artur Formela i Daniel Kiesiewicz.

Chcę podkreślić, że z każdym miesiącem  nasze zadania praktyczne były coraz bardziej złożone i odpowiedzialne. Już w pierwszej klasie pomalowaliśmy wszystkie korytarze w całym budynku – kilkaset metrów kwadratowych!.
W kilku salach wyrównaliśmy posadzkę po nowe podłogi panelowe.

Leszek Kruszyński i Bartek Strzelecki

Mam pewność, że to co robimy jest bardzo pożyteczne, bo prace remontowe wykonujemy  dla siebie, dla naszych młodszych kolegów i wszystkich, którzy tu pracują. Wystarczy popatrzeć na zdjęcia pomieszczeń  przed remontem a jak wyglądają pokoje  III grupy po całkowitym  remoncie. Usunęliśmy stare powłoki malarskie. Na ściany została położona gładź.  Ściany równiutkie i cieszą oko ciepłymi kolorami. Na podłodze panele, też przez nas położone.  Jesteśmy dumni! Za niedługi czas wszystkie pokoje w internacie tak będą wyglądać.   To nasz drugi dom, spędzamy tu większą część naszego czasu. Rozpiera nas duma i zadowolenie. Uczymy się , praktykujemy i jeszcze możemy zrobić coś bardzo pożytecznego dla innych. Dobre i konkretne rzeczy pozostaną po  nas.  

Układanie paneli w pokoju sypialnym  115.
Dawid Kolenda i Bartek Strzelecki

Po feriach przyszedł czas na pierwsze poważne prace remontowe i modernizacyjne poza placówką, poza szkołą branżową.  Kolejne, ważne wyzwanie zawodowe. Od miesiąca  wykonujemy (razem z naszymi kolegami z klasy I) remont kilku  pomieszczeń w budynku Starostwa Powiatowego.
Bardzo odpowiedzialna robota. Naszą pracę i jej wyniki dobrze oceniają nie tylko nauczyciele zawodu ale także osoby, które widzą efekt naszej pracy  i umiejętności zawodowych  po raz pierwszy.

Na koniec przedstawię  moich kolegów z klasy :
Bartek Strzelecki, Daniel Kiesiewicz,  Artur Formela,  Dawid  Kapsiak,
Leszek Kruszyński, Mariusz Kiełbas, Patryk Wiśniewski i  Kamil Cieślik.

Zegar

Kalendarium

Czerwiec 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

Imieniny