Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wydarzenia

Czcionka:

Spotkanie z przedstawicielami ,,Stowarzyszenia Akademia Sportu”

Dnia 8 grudnia 2020 roku odbyło się w naszej placówce bardzo inspirujące spotkanie z przedstawicielami ,,Stowarzyszenia Akademia Sportu” oraz ich przyjaciółmi realizującymi projekt „Przez sport do praworządności” współfinansowany ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości. W związku z tym mieliśmy przyjemność gościć takie osobistości jak: Artur Siódmiak, Tomasz Oświeciński, Olga Bołądź, Michał Koterski, Paweł „Naval” Mateńczuk, Patryk Zaborowski, Dariusz Strzelec oraz Irek Żak. Są to w pozytywnym tego słowa znaczeniu idole młodego pokolenia, których reprezentantami są również nasi wychowankowie.  Z niecierpliwią czekali oni na przyjazd zaproszonych gości, których spotkanie pani Katarzyna Lorenc - nauczycielka języka angielskiego przygotowywała przez ponad rok czasu. Z atrakcyjnego spotkania z młodymi aktorami skorzystali również uczniowie Zespołu Szkół Sportowych w Ostrowcu Św.

 Projekt, w którym wzięła udział nasza placówka, ma na celu wspieranie i inspirowanie trudnej młodzieży w wieku od 13-19 lat, przebywającej w Młodzieżowych Ośrodkach Socjoterapeutycznych, Wychowawczych, Zakładach Poprawczych oraz  masowych szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Obecni u nas na spotkaniu prelegenci - młodzi aktorzy, opowiadali o sobie i swojej przeszłości, o trudnej drodze, jaką przeszli, aby spełnić swoje marzenia. Ich życie nie było lekkie, często nie otrzymywali wsparcia ze strony innych osób, mieli skomplikowane relacje z najbliższymi i tylko wytrwałość i upór w dążeniu do celu pozwoliły im odnieść sukces.

Hasłem przewodnim rozmówców były ich marzenia, od których wszystko się zaczęło w ich życiu. Po inspirującej pogadance chłopcy wzięli udział w treningu wytrzymałościowym pod okiem trenera personalnego – Irka Żaka. Na koniec spotkania, każdy z wychowanków otrzymał paczkę mikołajkową od naszych Gości. Gościom należą się serdeczne podziękowania za wizytę w naszej placówce i podzielenie się swoim cennym czasem oraz doświadczeniem, które zapadły w pamięć każdemu z nas. Godne uwagi było hasło, które stało się przesłaniem  do naszych Chłopców - Warto marzyć i realizować swoje pragnienia!

Pomysł oraz realizację tego spotkania przygotowała p. Katarzyna Lorenc.


Mikołajki

 Choć za oknem brak śniegu, to nastrój świąteczny zagościł już w naszym Ośrodku.

Już w listopadzie wychowankowie grupy drugiej napisali listy do Świętego Mikołaja. Dzięki inicjatywie i pozyskaniu sponsora przez wychowawcę grupy panią Marlenę Wrubel wszyscy chłopcy dostali wymarzony prezent. Wśród upominków znalazły się między innymi: hulajnoga, MP3, słuchawki, markowe koszulki, perfumy, elektryczne szczoteczki do zębów, słodycze, kosmetyki oraz bielizna. Każdy wychowanek otrzymał również list od Świętego Mikołaja

Dzień ten był pełen pozytywnych wrażeń i na pewno zapisze się na długi czas w pamięci naszych wychowanków.

Marlena W.


Wystawa „Elementarz polskiego dizajnu”

W dniu 15 października 2020 r. grupa IV wychowanków pod opieką wychowawców: M. Wzorek, J. Płazy, R. Dąbrowskiego i M. Barańskiej, obejrzała wystawę „Elementarz polskiego dizajnu”.

Wystawa zorganizowana została w Ostrowieckim Browarze Kultury przez Biuro Wystaw Artystycznych w Ostrowcu Świętokrzyskim. Powstała ona z okazji obchodów stulecia Niepodległości Polski. Wystawa ma za zadanie ukazanie 100 lat polskiego projektowania poprzez pryzmat 100 obiektów.

Wśród 100 projektów, obok mebli, szkła czy porcelany, czyli przedmiotów powszechnie kojarzonych z dizajnem, znalazły się: kroje liter, loga, dziecięce zabawki, lokomotywa, neon, szybowiec, skuter, a nawet polskie smakołyki. Zaprezentowano projekty współczesne jak i te, które zyskały miano klasyki.

Wychowankowie byli zainteresowani wystawą, a na koniec wypełnili karty pracy odzwierciedlające ich wiedzę na temat obejrzanej wystawy.

Robert D.


Wizyta w Izbie Pamięci Cukrownictwa

7 października wychowankowie pod opieką pań: Katarzyny Muchy i Sylwii Turek odwiedzili Izbę Pamięci Cukrownictwa Krajowej Spółki Cukrowej S.A. Placówka zajmuje się dokumentowaniem dziejów cukrownictwa na ziemiach polskich.

Wychowankowie poznali historię Cukrowni „Częstocice ”najstarszego zakładu znajdującego się na terenach Królestwa Polskiego, procesu tworzenia cukru oraz obejrzeli eksponaty zgromadzone w budynku dawnej paczkarni. Wśród zgromadzonych obiektów znajdują się między innymi archiwalia, plomby cukrownicze, medale, sztandary, urządzenia pomiarowe, jubileuszowe głowy cukru.

 Z niecierpliwością czekamy na rozbudowę ekspozycji. Na najwyższej kondygnacji ma powstać fachowa biblioteka a piętro niżej laboratorium chemiczne. Na pewno wrócimy jeszcze do Częstocic.

Katarzyna M.


Warsztaty archeologiczne

29 września 2020 roku  wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod opieką wychowawców Edyty Jurkiewicz-Sałek, Anety Celary i Marleny Wrubel  brali  udział w wycieczce do Krzemionek Opatowskich. Uczestniczyli  w warsztatach archeologicznych „W neolitycznej osadzie”. Po wejściu na teren wioski chłopcy zostali wprowadzeni w świat pradziejów, poznali historię bytności człowieka na ziemiach polskich od najstarszych znalezisk po epokę neolitu.

Zapoznali się z podstawowymi aspektami życia społeczności wioski neolitycznej- budową i wyglądem domostw, sposobami zdobywania pożywienia, rzemiosłem, handlem, oraz innymi zajęciami ludzi z osady. Wiele emocji wychowankom dostarczyło przygotowanie we własnym zakresie mąki na prostych żarnach oraz strzelanie z łuku do tarczy.

Dzięki tym zajęciom  mogli oni poczuć się jak mieszkańcy epoki neolitu. Uwieńczeniem naszej wycieczki było ognisko i pieczenie kiełbasek. Był to dzień niezapomnianych wrażeń, który chętnie powtórzymy.

Zdjęcia z warsztatów w naszej Galerii


Rajd pieszy Gutwin

Pod koniec września wraz z wychowawczyniami Edytą Jurkiewicz- Sałek, Anetą Celary i Marlen Wrubel trzynastu wychowanków naszego ośrodka wzięło udział w rajdzie na Gutwin. Miał on na celu propagowanie walorów najbliższej okolicy. Po pokonaniu około 4 kilometrów pieszo wychowankowie wypoczęli na łonie natury. Las, to miejsce, w którym można najłatwiej zaciekawić się otaczającym środowiskiem, poznać tajemniczy świat zwierząt i roślin, pooddychać świeżym powietrzem, zrelaksować się i wyciszyć. Obserwowaliśmy przyrodę i zachodzące wczesną jesienią zmiany. Zapoznaliśmy się z warstwową budową lasu. Czasami udało się usłyszeć śpiew ptaków.

Obok zbiornika wodnego zatrzymaliśmy się na wspólne pieczenie kiełbasek. Każdy z wychowanków upiekł sobie kiełbaskę i zjadł ją ze smakiem. Mogliśmy również wspólnie pobawić się a także rozegrany został mecz piłki nożnej. Po zakończonym rajdzie wychowankowie uporządkowali teren na którym przebywaliśmy, zwracając szczególną uwagę na właściwą segregację śmieci. Miało to uświadomić podopiecznym zasady ekologii i poszanowania przyrody jak również wzmocnić w nich prawidłowe zasad współżycia społecznego.

 Wszystkim wychowankom wycieczka bardzo się podobała. Pogoda tego dnia również doskonale dopisała. W dobrych nastrojach wróciliśmy do ośrodka. Tak udaną wycieczkę z pewnością powtórzymy.


Zbieramy - pomagamy

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, jakie są organizowane w Polsce. Nasza społeczność już od kilku lat uczestniczy w tej formie niesienia pomocy. Wychowawcy wraz z wychowankami skrupulatnie zbierają plastikowe nakrętki, pilnując sumiennie, aby żadna z nich nie została wyrzucona. Następnie przekazujemy je do fundacji, która opiekuje się Jasiem Szafrańskim chłopcem, dla którego prowadzimy zbiórkę.

„Małe rzeczy wykonane z serca urastają do rzeczy wielkich”- pomoc nic nas nie kosztuje. Podjęta akcja charytatywna ma dla nas potrójny wymiar: przede wszystkim pomoc dla Jasia, ochrona środowiska a także ważny element wychowania społecznego.

Sylwia T.


Kwiaty za elektrograty

W dniu 25 września 2020r wychowankowie wraz z wychowawcami A. Szymańską, S.Turek, Ł.Rakiem i G.Kłosem włączyli się po raz kolejny w akcję „ Kwiaty za elektrograty” organizowaną przez market Castorama.  Cały rok zbieraliśmy i gromadziliśmy zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny, baterie, świetlówki czy zepsute telefony komórkowe.

  W zamian za dostarczony do Castoramy elektrosprzęt otrzymaliśmy 100 sadzonek różnokolorowych wrzosów.  Nasz udział w akcji ma na celu propagowanie u wychowanków postaw proekologicznych oraz troski o środowisko naturalne.

Właściwe gospodarowanie elektroodpadami służy nam wszystkim, gdyż zmniejszamy ich negatywne oddziaływanie na środowisko. Elektrośmieci zawierają trujące substancje takie jak rtęć, kadm, związki bromu, ołów czy  chrom. Jednak około 90 proc. tych składników da się ponownie wykorzystać do produkcji nowych urządzeń gospodarstwa domowego, mebli, czy części do samochodów. Dlatego elektrośmieci muszą być zbierane, utylizowane i poddawane recyklingowi. Otrzymane wrzosy wychowankowie pod okiem wychowawcy  R. Okonia posadzili na skalniaku, który zdobi naszą placówkę.

Zdjęcia z akcji w naszej Galerii

Sylwia T.


Wycieczka do Sandomierza

Dnia 17.09.2020r. grupa dwunastu wychowanków pod opieką wychowawców MOS  Honoraty Krawczyk , Idy Michoń oraz Edyty Bielki udała się na wycieczkę autokarową do Sandomierza .Wyjazd ten odbył się w ramach realizacji projektu ekologicznego dzięki współpracy z firmą Provident.

Głównym celem wycieczki było krzewienie proekologicznych postaw wśród wychowanków oraz edukacja ekologiczna poprzez pobudzenie szacunku do przyrody i wykształcenie wśród młodzieży umiejętności dostrzegania piękna środowiska naturalnego.

Uczestnicy wycieczki pod opieką Pani przewodnik mieli okazję przejść podziemną trasą turystyczną, wąwozem, wysłuchać opowieści na temat powstania Bramy Opatowskiej, Dziedzińca Zamkowego oraz Furty Dominikańskiej inaczej Ucha Igielnego. Ponadto mogliśmy podziwiać Góry Pieprzowe – najstarsze pasmo w Polsce, które słynie z unikatowej przyrody: obok siebie występuje  roślinność charakterystyczna  dla stepów  i terenów podmokłych.

 Ogromną atrakcją dla nas wszystkich okazał się rejs statkiem po Wiśle. Na zakończenie wycieczki Pani przewodnik zabrała nas do miejsc, w których kręcone są sceny serialu „ Ojciec Mateusz”.

Wspaniała przygoda,  niezapomniane wrażenia jak również ciekawa lekcja historii, przyrody i ekologii w terenie – tymi słowami pokrótce można opisać wyprawę w której wychowankowie wraz z wychowawcami  mieli przyjemność uczestniczyć.

Więcej zdjęc z wycieczki w Galerii


Ogród skalny przy naszej placówce

Aby poprawić wygląd i  estetykę wokół naszej placówki  podjęto działania mające na celu budowę  drugiego ogrodu skalnego. Po wykonaniu wstępnego planu,  przychylnej akceptacji i dużym wsparciu Pana dyrektora Jacka Pająka młodzież przystąpiła do realizacji projektu. Prace były podzielone na kilka etapów.

  • przygotowanie podłoża poprzez przekopanie i  odchwaszczenie terenu
  • rozrzucenie ziemi i formowanie terenu 
  • pozyskanie materiałów potrzebnych do budowy (ziemia, kamienie, pnie drzew, krawężniki,  podkłady kolejowe, kora, włóknina)
  • wykonanie kompozycji
  • nasadzenie roślin

            Dzięki pomocy leśnictwa mogliśmy  zebrać i przywieść odpowiednia ilość kory z lasu.

W ramach realizacji ekologicznego projektu z firmą Provident, którego jednym z działań było zagospodarowanie terenów zielonych, otrzymaliśmy część  roślin.

Najwięcej trudności przysporzyły nam prace związane z  przywiezieniem odpowiednich kamieni i pni drzew, które okazały się dużym wyzwaniem.  Chłopcy naprawdę ciężko pracowali.

            Praca przy tworzeniu skalniaka przyczyniła się do integracji grupy, umożliwiła wzajemne poznawanie wychowanków z innej strony niż dotychczas. Odkryła nowe, ukryte dotąd zdolności. Tego typu aktywność stanowi dla nich formę dowartościowania i wykazania na forum. Ważna jest satysfakcja, że zrobili coś co przetrwa wiele lat. Poprawili wizerunek ośrodka.

  Nawet w tak trudnym dla nas czasie, kiedy mamy tyle ograniczeń spowodowanych pandemią koronawirusa, młodzież pokazała, jak można miło i ciekawie spędzić czas.

Galeria – jak to wszystko powstawało

                                                                                                                                  Robert Okoń


"Dzień Dziecka" - aktywnie i na świeżym powietrzu

Podczas trudnego czasu pandemii wychowankowie przebywający w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ostrowcu Św.  z okazji Dnia Dziecka bawili się i odpoczywali na świeżym powietrzu. Szesnastu podopiecznych  wraz z wychowawcami pojechało na Brody, by móc wesoło świętować ten szczególny dzień.

Po wielu tygodniach spędzonych zgodnie z zaleceniami odpowiednich władz w murach budynku ośrodka, chłopcy mogli cieszyć się swobodą poruszania i zabawy. Odkryli na nowo radość z wędkowania, gry w piłkę oraz strzelania z łuku. Nie lada atrakcją okazało się pieczenie na ognisku kiełbasek. Wychowankowie zwiedzili również rezerwat Skałek, usytuowany  w sosnowym lesie. Na chłopcach duże wrażenie wywarły bloki piaskowcowe osobno leżące pośród drzew, a powstałe z osadów rzecznych. 

Podopieczni wracali do Ostrowca pełni wrażeń i miłych wspomnień, które przypieczętowane były słodkimi prezentami. Sami chłopcy podkreślali, że teraz potrafią docenić doznania, które kiedyś wydawały się im oczywiste. Ten  dzień na długo zapadnie im w pamięć.

Więcje zdjęć w naszej Galerii


Szkolenie firmy Cekol w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii.

         W dniu 03.03.2020 w szkole branżowej 1 -go stopnia o profilu monter robót wykończeniowych w budownictwie zostało przeprowadzone szkolenie przez renomowaną firmę Cekol. Firma ta jest jedną z pierwszych w Polsce, która zajmuje się produkcją profesjonalnych zapraw klejących oraz mas szpachlarskich.

         Firma Cekol produkuje wyroby na podstawie własnych receptur opracowanych przez wysokiej klasy specjalistów a zastosowane surowce i dodatki są najwyższej jakości , co sprawia, że jej produkty są jednymi z najlepszych i najczęściej wykorzystywanych na polskim rynku budowlanym. 

         Szkolenie, które odbyło się w naszym ośrodku dotyczyło  produktów firmy Cekol i składało się z części teoretycznej i praktycznej. W pierwszej fazie szkolenia uczniowie zostali zapoznani z podstawowymi produktami firmy Cekol, takimi jak: grunty, gładzie sypkie, gładzie gotowe, gipsy szpachlowe, produkty do płyt GK, zaprawy wyrównujące. Uczestnicy szkolenia poznali produkty, ich rolę i zastosowanie w zawodzie w którym doskonalą się w naszej szkole. W części praktycznej szkolenia chłopcy naszej klasy budowlanej mieli okazję wypróbować wszystkie prezentowane wcześniej produkty, w dodatku pod okiem doświadczonego szkoleniowca, który był pod sporym wrażeniem umiejętności naszych uczniów.Część praktyczna dotyczyła gruntowania, szpachlowania,wykonywania gładzi, a także wykonywania różnego rodzaju tynków dekoracyjnych, co spotkało się z bardzo dużym zainteresowaniem.

         Całe szkolenie zostało przeprowadzone przez bardzo doświadczonego pracownika firmy Cekol, który okazał się nie tylko wspaniałym fachowcem ale również wielkim przyjacielem młodzieży, co sprawiło że całe szkolenie był owocne i przebiegało w miłej atmosferze.

         Szkolenie Cekolu  było naszym pierwszym, ale z pewnością nie ostatnim. Wspólnie z panem Danielem ustaliliśmy ciąg dalszy szkoleń, na które nasza młodzież już nie może się doczekać!

Zdjęcia ze szkolenia w Galerii

Grzegorz Kłos

 


Wycieczka do "Geoparku"

W ramach kilkuletniej współpracy z firmą Provident, w roku szkolnym 2019/2020 został napisany projekt ekologiczny, którego realizacja przebiegać będzie w dwóch etapach.  Głównym celem tego przedsięwzięcia jest propagowanie kontaktu z naturą oraz krzewienie proekologicznych postaw wśród wychowanków naszego ośrodka.  Działania ekologiczne realizowane będą poprzez udział naszych podopiecznych w wycieczkach oraz różnorodnych inicjatywach praktycznych.

 

 

Pierwszy etap poświęcony został na budowę karmników oraz budek lęgowych dla ptaków, które zawieszone zostały na drzewach wokół budynku ośrodka. Wychowankowie w okresie zimowym mają za zadanie dokarmianie ptaków oraz obserwację ich zachowań. 

 

 

Ponadto w dniu 22 stycznia grupa dwunastu chłopców pod opieką wychowawców wzięła udział w wycieczce do Kielc. Głównym punktem tego wyjazdu było zwiedzanie Centrum Geoedukacji „ Geopark”, które znajduje się na Świętokrzyskim Szlaku Archeogeologicznym.  W Centrum zlokalizowana jest wystawa opisująca przeszłość geologiczną Gór Świętokrzyskich.

Główna ekspozycja nosi nazwę stacji badawczej Chronos, czyli futurystycznej łodzi podwodnej, dzięki której nasi wychowankowie mieli możliwość cofnąć się w czasie i zobaczyć jak Kielce i okolica wyglądały przed milionami lat. Wszystko to odbywało się pod czujnym okiem Pani Przewodnik, która w przystępny sposób przedstawiła całość obiektu. Dużym zainteresowaniem naszych wychowanków cieszył się obejrzany seans tematyczny w kinie 5D. Chłopcy uczestniczyli także w warsztatach, podczas, których samodzielnie dokonali obróbki wapienia.

 

 

Dodatkiem do wycieczki były zajęcia sportowe w Kręgielni oraz wspólne wyjście na pizzę.

 

 

Przed wychowankami realizacja drugiego etapu projektu, która wiążę się z dawką kolejnych wyzwań, emocji i atrakcji dla naszych podopiecznych. Nad realizacją przedsięwzięcia opiekę sprawują wychowawcy MOS: Ida Michoń, Edyta Bielka, Honorata Krawczyk.


Z wizytą w Krajnie

Początek roku szkolnego to czas sprzyjający organizacji wycieczek. W pierwszym tygodniu października wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Św. udali się zatem do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno, zlokalizowanego u podnóża najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich tj. Łysicy – 612 metrów n.p.m., w miejscowości Krajno-Zagórze. Poza Aleją Miniatur obiekt posiada w swojej ofercie również park liniowy, wypożyczalnię i tor quadów, kule wodne i łódeczki elektryczne, restaurację, a zimą dodatkowo stok narciarski z wyciągiem. Pierwszym miejscem, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie był oczywiście Park Miniatur.

 

 

W Alei Miniatur „Wonderful world” czekała na nas wyjątkowa możliwość zwiedzenia całego świata w raptem kilka godzin. Mogliśmy tam znaleźć praktycznie wszystkie kontynenty, które przybliżyły nam architekturę i kulturę najróżniejszych zakątków świata. Aleja Miniatur, zrobiła na nas duże wraże. Kolejną atrakcją było kino 6d. Do standardowego obrazu 3d, dźwięku stereo dodane były efekty takie jak podmuch wiatru, ruchome fotele, strzał powietrzny, woda, bańki. Obejrzane filmy w kinie 6d dostarczyły nam niesamowitych emocji. Następnie nie mogło nas zabraknąć w Parku Linowym jednym z największych tego typu miejsc w Polsce, w całości zbudowanym na palach. Po wielu emocjach związanych z przejściem po trasach o różnym stopniu trudności zjedliśmy smaczny obiad na terenie Parku Rozrywki. Następnie udaliśmy się na relaks w lunaparku który zagwarantował nam dobrą zabawę podczas jazdy autodromami. Po miło spędzonym dniu wychowankowie pełni niezapomnianych wrażeń bezpiecznie wrócili  do Ośrodka.  


W XX Świętokrzyskim Rajdzie Pielgrzymkowym, który odbył się 28 września na Świętym Krzyżu wzięli udział wychowankowie naszego ośrodka. Przyświecało mu hasło: „Krzyż Twój to moja Arka”

Wędrówkę na Święty Krzyż rozpoczęliśmy w Skoszynie następnie przeszliśmy trasę: Jeleniów Kolonia, Stara Słupia, Nowa Słupia, Święty Krzyż (10 km). Celem rajdu pielgrzymkowego było m.in.: oddanie czci Relikwii Drzewa Krzyża Świętego, promowanie piękna przyrody, historii i dziedzictwa kulturowego Gór Świętokrzyskich i Regionu oraz popularyzacja świętokrzyskiego sanktuarium, jako Pomnika Historii, a także uczczenie 25. rocznicy powstania Koła Przewodników Świętokrzyskich PTTK „Bartek” . Zwieńczeniem pielgrzymowania była uroczysta Eucharystia.

 

Świętokrzyski Rajd Pielgrzymkowy to największa w Polsce jednodniowa impreza turystyki pieszej w Polsce. Organizatorami rajdu byli: Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach, Diecezja Kielecka oraz Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej na Świętym Krzyżu.


Wycieczka na Krzemionki Opatowskie

10 września 2019 roku  wychowankowie grupy I Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii  brali  udział w wycieczce do Krzemionek Opatowskich .Podczas zwiedzania Rezerwatu Archeologiczno – Przyrodniczego, młodzież poznała całą historię wydobycia krzemienia, miała możliwość zobaczyć rekonstrukcję wioski z okresu neolitu.

 

 

Nad udostępnionymi do zwiedzania wyrobiskami oglądali ciekawe ekspozycje muzealne, dawne narzędzia, opisy sposobów obróbki krzemienia oraz opisy procesu powstawania konkrecji krzemiennych w wapieniach jury górnej. Młodzież oglądała rekonstrukcję naziemnej części szybu„ Wojciech” i „ Zenon”.

 

 

Tam również miała okazję zejść do szybów i chodników, przyglądając się pracy ówczesnych górników podziwiając sposoby wydobycia krzemienia. Na zakończenie odbyło się ognisko i pieczenie kiełbasek. Wycieczka przebiegła w miłej i sympatycznej atmosferze, cieszyła się dużą aprobatą wśród wychowanków.

 


Rajd pieszy do Leśniczówki

Las, to miejsce, gdzie można najłatwiej zaciekawić się  otaczająca przyrodą . poprzez bezpośrednią jej obserwację. Łatwo jest wtedy poznawać tajemniczy świat zwierząt i roślin.

 

 

Wychowankowie grupy I odwiedzili leśniczówkę na Gutwinie. Z panem leśniczym wyruszyliśmy do lasu w poszukiwaniu nowych doświadczeń zwiedzając kącik ekologiczny. Skorzystaliśmy z pięknej pogody wypoczywając na łonie natury i rozgrywając mecz piłki nożnej.

 

 

Nasz pobyt zakończył się ogniskiem przygotowanym przez pana leśniczego oraz pieczeniem kiełbasek. Wyprawa wzbudziła u chłopców duże zainteresowanie.

        


III Ostrowiecki Hubertus

Dnia 28.09.2019 roku trzy grupy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod opieką  wychowawców: Sylwii Turek, Anny Szymańskiej, Moniki Ziołkowskiej oraz Łukasza Raka  wzięła udział w III Ostrowieckim Hubertusie. Święty Hubert jest patronem myśliwych i jeźdźców. Od 1444 roku w polskiej tradycji łowieckiej obchodzony jest tzw Hubertus organizowany na początku sezonu polowań jesienno-zimowych, po raz trzeci Nadleśnictwo Ostrowiec zorganizowało swoją edycję  święta łowczych. 

III Ostrowiecki Hubertus rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza po jej zakończeniu wychowankowie  mogli zapoznać się z tradycją łowiecką na terenie regionu. Koła łowieckie zaprezentowały swój dorobek i przedstawiały jak wyglądają polowania.  Na festynie nie zabrakło atrakcji typowych dla myśliwych. Prezentowano psy myśliwskie, był też pyszny poczęstunek z dziczyzny. Miłośnicy tego rodzaju jedzenia mogli skosztować zarówno kiełbasy i innych wyrobów wędliniarskich, jaki pysznego, myśliwskiego bigosu.

Przygotowano konkursy dla najmłodszych, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na scenie wystąpił między innymi Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zaprezentowano także spektakl „Rykowisko” zespołu Raróg. Amatorzy słodkości mogli z kolei spróbować pysznego miodu.

 


„Weekend z historią” w Bałtowie

            W dniu 21.09.2019 r grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod  opieką  wychowawców Anny Szymańskiej, Sylwii Turek oraz Łukasza Raka wzięła udział w żywej lekcji historii na temat Unii Lubelskiej.  Wychowankowie mieli okazję poznać genezę, zasady oraz konsekwencje Unii Lubelskiej. Chłopcy  przenieśli się w czasy złotego wieku dzięki pokazom przygotowanym przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, mieli okazję przymierzyć również stroje z tamtych czasów , wziąć udział w pokazach uzbrojenia oraz sposobach walki.

Na koniec wychowankowie odbyli wycieczkę po całej Polsce , dzięki odwiedzeniu Parku Miniatur, który znajduje się w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym , na terenie którego znajduje się 48 zamków i pałaców . Każdy z zamków Polski w Miniaturze stworzony został w taki sposób, który odzwierciedla wszystkie jego szczegóły i detale. Znaleźć można  tam także Smoka Wawelskiego  dzięki temu z bliska można było  poznać różne style architektoniczne, które królowały w Polsce od średniowiecza po XIX wiek. Powstawały wielkie budowle, ale także małe rezydencje.

Zdjęcia z wydarzenia w naszej Galerii


Nocne warsztaty „Zrób to sam”.

20 września 2019 roku wychowankowie młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wzięli udział w „nocnych warsztatach” przygotowanych przez Agencję Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie „Enklawa”. Tematyka warsztatów nosiła tytuł „Zrób to sam”, podczas których chłopcy pogłębiali swoją wiedzę oraz nabywali nowe umiejętności przydatne w życiu codziennym.

Sekcja naszych majsterkowiczów wykonała także piękną biżuterię- kolczyki, bransoletki oraz łańcuszki, które będą mogli podarować swoim najbliższym.  Duża różnorodność oferowanych przez organizatorów koralików, perełek, zawieszek oraz dodatków zachęcała wychowanków do kreatywnego działania.


„ Moje pola pejzażu...”

            W dniu 20.09.2019 r grupa wychowanków pod opieką wychowawców Anny Szymańskiej, Sylwii Turek oraz Łukasza Raka jako pierwsi mieli okazję podziwiać wystawę Andrzeja Łady „ Moje pola pejzażu...”. składająca się z czarno-białych lotniczych zdjęć, gdzie artysta  „z lotu ptaka” sfotografował malownicze krajobrazy okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. Wystawa poświęcona twórcy kieleckiej szkoły krajobrazu Pawłowi Pierścińskiemu  którego interesował szczególnie krajobraz kulturowy naznaczony śladami mozolnej pracy człowieka, zapisanej w równoległych rytmach wybranych bruzd, rysunku szachownicy, w strukturze różnorodnych poletek.


"Jesteśmy fair"

W dniu 29.05.2019r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ostrowcu Św. odbyła się Olimpiada Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych pt. Jesteśmy fair. Była to kolejna edycja tej imprezy, ale wyjątkowa pod względem organizacyjnym. Przedsięwzięcie to było częścią, projektu, który był sfinansowany przez Bank Santander z grantu Bank Młodych Mistrzów Sportu w kwocie 6000 zł. Środki te zostały przeznaczone na zakup sprzętu sportowego dla Ośrodka oraz nagród dla zaproszonych drużyn tj. SOSW z Ostrowca Św., MOW-u z Rembowa, MOW-u z Zawichostu, MOS-u z Gożdzikowa, MOS-u z Radomia, Niepublicznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Małachowa oraz Domu dla Dzieci i Młodzieży z Łoniowa.

Olimpiadę otworzył naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego – p. Mariusz Łata, życząc uczestnikom wielu sportowych wrażeń. Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Św.- p. Jacek Pająk ciepłymi słowami powitał zaproszonych gości, na co dzień współpracujących z MOS-em w Ostrowcu: tj. p. Katarzynę Sobczyk- pracownika Agencji Rozwoju Lokalnego, star. asp. sztab. Annę Wasilewskiej z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Policji, p. Małgorzatę Krause- terapeutki uzależnień, p. Łukasza Dybca-wiceprezesa KSZO.

Olimpiadę rozpoczęła prezentacja wybitnego polskiego sportowca w dowolnej formie np. plastycznej czy literackiej. Zwycięzcą okazał się MOS z Ostrowca Św., którego wychowankowie przedstawili humorystyczną pantomimę ukazującą  naszego lubianego i cenionego skoczka- Piotra Żyłę. 

Uczestnicy imprezy bawili się i rywalizowali pod hasłem Fair Play i w związku z nim wybrano na koniec zawodów Dżentelmena Olimpiady. Został nim Oskar Dylik z placówki w Małachowie. Chłopcy zmagali się zarówno w konkurencjach drużynowych typu piłka nożna, tenis stołowy jak i zabawach indywidualnych np. w rzucie gumiakiem, przeciąganiu liny. Dużym zainteresowaniem cieszył się rowerowy tor przeszkód, po którym wychowankowie  jeździli rowerami zakupionymi z poprzedniej edycji projektu również sfinansowanego przez Bank Santander (wcześniej Bank Zachodni WBK). Wówczas zostało zakupionych 6 rowerów wraz z kaskami i kamizelkami. Służą one do wyjazdów na rajdy, które są nieodłącznym elementem turystyki, wypoczynku i sportu w Ośrodku.

Przestrzeganie zasad fair play  wzmocniło integrację młodzieży z różnych placówek i przyczyniło się do serdecznej, miłej atmosfery panującej na tej imprezie. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a z pucharem Olimpiady wyjechał MOW z Rembowa zajmując I miejsce w klasyfikacji generalnej. MOW z Zawichostu zajął III miejsce, a gospodarzom czyli MOS-owi z Ostrowca Św. przypadło II miejsce.

Wychowankowie, dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy pragną podziękować p. Annie Lipińskiej- dyrektorce Oddziału nr 1 Banku Sandanter w Ostrowcu Św. za pozytywną ocenę projektu pt. Olimpiada Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Jesteśmy fair, który był podstawą sfinansowania tego przedsięwzięcia sportowego. Również wyrazy wdzięczności kierowane są do Piekarni Skalski za przekazanie swych wypieków dla jego uczestników. Ponadto słowa uznania należą się  Stowarzyszeniu OD Nowa za wsparcie finansowe tej Olimpiady, jak również wszystkim pracownikom MOS-u zaangażowanym w jej realizację. 


 Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole.

Dnia 17 maja w placówce odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie Hubert Pleban, Artur Bednarek, Mariusz Mizera, Filip Osiński i Krystian Piorun przedstawili historię obchodów tak ważnego święta od dnia uchwalenia Konstytucji aż do czasów współczesnych.

Chłopcy przypomnieli zebranym na uroczystości, ze Konstytucja powstała w bardzo trudnych dla Polski czasach. Zaledwie rok po jej uchwaleniu wybuchła wojna polsko – rosyjska, która zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. Nastąpił II i III rozbiór Polski i polska utraciła niepodległość. Ale nawet wtedy, w czasie zaborów, a potem w okresie międzywojennym rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była obchodzona przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Tylko po II wojnie światowej  zaprzestano obchodzenia tej uroczystości, aż do 6 kwietnia 1990 roku, kiedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił - jako święto państwowe dzień 3 maja.

Przedstawienie upamiętniające tak ważne patriotyczne wydarzenie przygotowały panie Justyna Płaza i Marta Kończak, a o oprawę muzyczną zadbali - pani Ewa Bukała i pan Grzegorz Pucułek. Uroczystość uświetniły utwory „Polonez 3 Maja”, „Witaj majowa Jutrzenko” oraz wiersze tematycznie związane z konstytucją.

Po zakończeniu akademii nastąpiło podsumowanie i prezentacja zrealizowanego projektu gimnazjalnego.


Gimnazjalny projekt edukacyjny realizowany w roku szkolnym 2018/19.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy III gimnazjum w składzie: Mateusz Gierwatowski, Tomasz Glijer, Sebastian Szurowski, Łukasz Tuźnik, Miłosz Wrzoskiewicz i Jacek Zbiczak zrealizowali projekt edukacyjny pt. ,,Polska i Polacy minionego wieku, czyli niezwykłe 100 lat Niepodległej Polski”.  Głównym celem projektu było propagowanie wartości patriotycznych i obywatelskich, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej oraz włączenie społeczności szkolnej w upamiętnienie 100-lecia niepodległości Polski.

Chłopcy opracowali i przeprowadzili dwie ankiety. Na podstawie wyników przeprowadzonych wśród nauczycieli i wychowawców ankiet ułożyli listę najbardziej znanych, cenionych, niezwykłych Polaków ostatniego stulecia oraz listę wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim stuleciu, a które powinien znać każdy Polak. Stworzyli również galerię miejsc, które znajdują się w Polsce i są godne uwagi i zobaczenia, miejsc w kraju, które Polacy znają, odwiedzają, szanują ze względu na swoje historyczne znaczenie, ale również walory kulturowe i turystyczne.

Realizując projekt uczniowie przeprowadzili badanie ankietowe i opracowali jego wyniki, wyszukiwali i gromadzili informacje korzystając z zasobów Internetu, dokonali selekcji zebranego materiału i ich prezentacji, pracowali w parach, tworzyli zespół - wspólnie planowali, pracowali oraz oceniali swoją pracę i pracę kolegów.

Opiekunami projektu byli: M. Kończak, A. Solińska oraz C. Surmański.


„ Każdy może zostać naukowcem…”

12 wychowanków MOS od marca 2019 roku bierze udział w projekcie „ Każdy może zostać naukowcem 2” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa, zorganizowanym przez Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

 

Celem głównym projektu jest kształcenie umiejętności matematyczno-przyrodniczych, rozbudzanie ciekawości poznawczej, propagowanie kultury przedsiębiorczości.

 

 

W ramach projektu wychowankowie uczestniczyli już w warsztatach zorganizowanych na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci.  Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia z zakresu: gleboznawstwa, metrologii, zdrowego odżywiania. 

 

 

 W trakcie przerw pomiędzy zajęciami chłopcy chętnie obcowali z nauką poprzez dobrą zabawę na specjalnie przygotowanych w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci stanowiskach. 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Styczeń 2021
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Imieniny