Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Wydarzenia

Czcionka:

Z wizytą w Krajnie

Początek roku szkolnego to czas sprzyjający organizacji wycieczek. W pierwszym tygodniu października wychowankowie Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Św. udali się zatem do Parku Miniatur i Rozrywki Sabat Krajno, zlokalizowanego u podnóża najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich tj. Łysicy – 612 metrów n.p.m., w miejscowości Krajno-Zagórze. Poza Aleją Miniatur obiekt posiada w swojej ofercie również park liniowy, wypożyczalnię i tor quadów, kule wodne i łódeczki elektryczne, restaurację, a zimą dodatkowo stok narciarski z wyciągiem. Pierwszym miejscem, od którego rozpoczęliśmy zwiedzanie był oczywiście Park Miniatur.

W Alei Miniatur „Wonderful world” czekała na nas wyjątkowa możliwość zwiedzenia całego świata w raptem kilka godzin. Mogliśmy tam znaleźć praktycznie wszystkie kontynenty, które przybliżyły nam architekturę i kulturę najróżniejszych zakątków świata. Aleja Miniatur, zrobiła na nas duże wraże. Kolejną atrakcją było kino 6d. Do standardowego obrazu 3d, dźwięku stereo dodane były efekty takie jak podmuch wiatru, ruchome fotele, strzał powietrzny, woda, bańki. Obejrzane filmy w kinie 6d dostarczyły nam niesamowitych emocji. Następnie nie mogło nas zabraknąć w Parku Linowym jednym z największych tego typu miejsc w Polsce, w całości zbudowanym na palach. Po wielu emocjach związanych z przejściem po trasach o różnym stopniu trudności zjedliśmy smaczny obiad na terenie Parku Rozrywki. Następnie udaliśmy się na relaks w lunaparku który zagwarantował nam dobrą zabawę podczas jazdy autodromami. Po miło spędzonym dniu wychowankowie pełni niezapomnianych wrażeń bezpiecznie wrócili  do Ośrodka.          


III Ostrowiecki Hubertus

Dnia 28.09.2019 roku trzy grupy wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod opieką  wychowawców: Sylwii Turek, Anny Szymańskiej, Moniki Ziołkowskiej oraz Łukasza Raka  wzięła udział w III Ostrowieckim Hubertusie. Święty Hubert jest patronem myśliwych i jeźdźców. Od 1444 roku w polskiej tradycji łowieckiej obchodzony jest tzw Hubertus organizowany na początku sezonu polowań jesienno-zimowych, po raz trzeci Nadleśnictwo Ostrowiec zorganizowało swoją edycję  święta łowczych. 

III Ostrowiecki Hubertus rozpoczął się uroczystą mszą świętą w kościele pod wezwaniem Świętego Kazimierza Królewicza po jej zakończeniu wychowankowie  mogli zapoznać się z tradycją łowiecką na terenie regionu. Koła łowieckie zaprezentowały swój dorobek i przedstawiały jak wyglądają polowania.  Na festynie nie zabrakło atrakcji typowych dla myśliwych. Prezentowano psy myśliwskie, był też pyszny poczęstunek z dziczyzny. Miłośnicy tego rodzaju jedzenia mogli skosztować zarówno kiełbasy i innych wyrobów wędliniarskich, jaki pysznego, myśliwskiego bigosu.

Przygotowano konkursy dla najmłodszych, pokazy udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.
Na scenie wystąpił między innymi Zespół Sygnalistów Myśliwskich Akteon z Wydziału Leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zaprezentowano także spektakl „Rykowisko” zespołu Raróg. Amatorzy słodkości mogli z kolei spróbować pysznego miodu.

 


„Weekend z historią” w Bałtowie

            W dniu 21.09.2019 r grupa wychowanków Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii pod  opieką  wychowawców Anny Szymańskiej, Sylwii Turek oraz Łukasza Raka wzięła udział w żywej lekcji historii na temat Unii Lubelskiej.  Wychowankowie mieli okazję poznać genezę, zasady oraz konsekwencje Unii Lubelskiej. Chłopcy  przenieśli się w czasy złotego wieku dzięki pokazom przygotowanym przez Chorągiew Rycerstwa Ziemi Sandomierskiej, mieli okazję przymierzyć również stroje z tamtych czasów , wziąć udział w pokazach uzbrojenia oraz sposobach walki.

Na koniec wychowankowie odbyli wycieczkę po całej Polsce , dzięki odwiedzeniu Parku Miniatur, który znajduje się w Bałtowskim Kompleksie Turystycznym , na terenie którego znajduje się 48 zamków i pałaców . Każdy z zamków Polski w Miniaturze stworzony został w taki sposób, który odzwierciedla wszystkie jego szczegóły i detale. Znaleźć można  tam także Smoka Wawelskiego  dzięki temu z bliska można było  poznać różne style architektoniczne, które królowały w Polsce od średniowiecza po XIX wiek. Powstawały wielkie budowle, ale także małe rezydencje.

Zdjęcia z wydarzenia w naszej Galerii


Nocne warsztaty „Zrób to sam”.

20 września 2019 roku wychowankowie młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii wzięli udział w „nocnych warsztatach” przygotowanych przez Agencję Rozwoju Lokalnego oraz Stowarzyszenie „Enklawa”. Tematyka warsztatów nosiła tytuł „Zrób to sam”, podczas których chłopcy pogłębiali swoją wiedzę oraz nabywali nowe umiejętności przydatne w życiu codziennym.

Sekcja naszych majsterkowiczów wykonała także piękną biżuterię- kolczyki, bransoletki oraz łańcuszki, które będą mogli podarować swoim najbliższym.  Duża różnorodność oferowanych przez organizatorów koralików, perełek, zawieszek oraz dodatków zachęcała wychowanków do kreatywnego działania.


„ Moje pola pejzażu...”

            W dniu 20.09.2019 r grupa wychowanków pod opieką wychowawców Anny Szymańskiej, Sylwii Turek oraz Łukasza Raka jako pierwsi mieli okazję podziwiać wystawę Andrzeja Łady „ Moje pola pejzażu...”. składająca się z czarno-białych lotniczych zdjęć, gdzie artysta  „z lotu ptaka” sfotografował malownicze krajobrazy okolic Ostrowca Świętokrzyskiego. Wystawa poświęcona twórcy kieleckiej szkoły krajobrazu Pawłowi Pierścińskiemu  którego interesował szczególnie krajobraz kulturowy naznaczony śladami mozolnej pracy człowieka, zapisanej w równoległych rytmach wybranych bruzd, rysunku szachownicy, w strukturze różnorodnych poletek.


"Jesteśmy fair"

W dniu 29.05.2019r. w Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Ostrowcu Św. odbyła się Olimpiada Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych pt. Jesteśmy fair. Była to kolejna edycja tej imprezy, ale wyjątkowa pod względem organizacyjnym. Przedsięwzięcie to było częścią, projektu, który był sfinansowany przez Bank Santander z grantu Bank Młodych Mistrzów Sportu w kwocie 6000 zł. Środki te zostały przeznaczone na zakup sprzętu sportowego dla Ośrodka oraz nagród dla zaproszonych drużyn tj. SOSW z Ostrowca Św., MOW-u z Rembowa, MOW-u z Zawichostu, MOS-u z Gożdzikowa, MOS-u z Radomia, Niepublicznej Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej z Małachowa oraz Domu dla Dzieci i Młodzieży z Łoniowa.

Olimpiadę otworzył naczelnik Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego – p. Mariusz Łata, życząc uczestnikom wielu sportowych wrażeń. Dyrektor Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Ostrowcu Św.- p. Jacek Pająk ciepłymi słowami powitał zaproszonych gości, na co dzień współpracujących z MOS-em w Ostrowcu: tj. p. Katarzynę Sobczyk- pracownika Agencji Rozwoju Lokalnego, star. asp. sztab. Annę Wasilewskiej z Zespołu Profilaktyki Społecznej Komendy Policji, p. Małgorzatę Krause- terapeutki uzależnień, p. Łukasza Dybca-wiceprezesa KSZO.

Olimpiadę rozpoczęła prezentacja wybitnego polskiego sportowca w dowolnej formie np. plastycznej czy literackiej. Zwycięzcą okazał się MOS z Ostrowca Św., którego wychowankowie przedstawili humorystyczną pantomimę ukazującą  naszego lubianego i cenionego skoczka- Piotra Żyłę. 

Uczestnicy imprezy bawili się i rywalizowali pod hasłem Fair Play i w związku z nim wybrano na koniec zawodów Dżentelmena Olimpiady. Został nim Oskar Dylik z placówki w Małachowie. Chłopcy zmagali się zarówno w konkurencjach drużynowych typu piłka nożna, tenis stołowy jak i zabawach indywidualnych np. w rzucie gumiakiem, przeciąganiu liny. Dużym zainteresowaniem cieszył się rowerowy tor przeszkód, po którym wychowankowie  jeździli rowerami zakupionymi z poprzedniej edycji projektu również sfinansowanego przez Bank Santander (wcześniej Bank Zachodni WBK). Wówczas zostało zakupionych 6 rowerów wraz z kaskami i kamizelkami. Służą one do wyjazdów na rajdy, które są nieodłącznym elementem turystyki, wypoczynku i sportu w Ośrodku.

Przestrzeganie zasad fair play  wzmocniło integrację młodzieży z różnych placówek i przyczyniło się do serdecznej, miłej atmosfery panującej na tej imprezie. Wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni, a z pucharem Olimpiady wyjechał MOW z Rembowa zajmując I miejsce w klasyfikacji generalnej. MOW z Zawichostu zajął III miejsce, a gospodarzom czyli MOS-owi z Ostrowca Św. przypadło II miejsce.

Wychowankowie, dyrekcja, nauczyciele i wychowawcy pragną podziękować p. Annie Lipińskiej- dyrektorce Oddziału nr 1 Banku Sandanter w Ostrowcu Św. za pozytywną ocenę projektu pt. Olimpiada Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Jesteśmy fair, który był podstawą sfinansowania tego przedsięwzięcia sportowego. Również wyrazy wdzięczności kierowane są do Piekarni Skalski za przekazanie swych wypieków dla jego uczestników. Ponadto słowa uznania należą się  Stowarzyszeniu OD Nowa za wsparcie finansowe tej Olimpiady, jak również wszystkim pracownikom MOS-u zaangażowanym w jej realizację. 


 Obchody Święta Konstytucji 3 Maja w naszej szkole.

Dnia 17 maja w placówce odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Uczniowie Hubert Pleban, Artur Bednarek, Mariusz Mizera, Filip Osiński i Krystian Piorun przedstawili historię obchodów tak ważnego święta od dnia uchwalenia Konstytucji aż do czasów współczesnych.

Chłopcy przypomnieli zebranym na uroczystości, ze Konstytucja powstała w bardzo trudnych dla Polski czasach. Zaledwie rok po jej uchwaleniu wybuchła wojna polsko – rosyjska, która zakończyła się klęską wojsk Rzeczpospolitej. Nastąpił II i III rozbiór Polski i polska utraciła niepodległość. Ale nawet wtedy, w czasie zaborów, a potem w okresie międzywojennym rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była obchodzona przez patriotyczną część społeczeństwa polskiego. Tylko po II wojnie światowej  zaprzestano obchodzenia tej uroczystości, aż do 6 kwietnia 1990 roku, kiedy to Sejm Rzeczypospolitej Polskiej przywrócił - jako święto państwowe dzień 3 maja.

Przedstawienie upamiętniające tak ważne patriotyczne wydarzenie przygotowały panie Justyna Płaza i Marta Kończak, a o oprawę muzyczną zadbali - pani Ewa Bukała i pan Grzegorz Pucułek. Uroczystość uświetniły utwory „Polonez 3 Maja”, „Witaj majowa Jutrzenko” oraz wiersze tematycznie związane z konstytucją.

Po zakończeniu akademii nastąpiło podsumowanie i prezentacja zrealizowanego projektu gimnazjalnego.


Gimnazjalny projekt edukacyjny realizowany w roku szkolnym 2018/19.

W roku szkolnym 2018/2019 uczniowie klasy III gimnazjum w składzie: Mateusz Gierwatowski, Tomasz Glijer, Sebastian Szurowski, Łukasz Tuźnik, Miłosz Wrzoskiewicz i Jacek Zbiczak zrealizowali projekt edukacyjny pt. ,,Polska i Polacy minionego wieku, czyli niezwykłe 100 lat Niepodległej Polski”.  Głównym celem projektu było propagowanie wartości patriotycznych i obywatelskich, kształtowanie poczucia tożsamości narodowej, lokalnej i kulturowej oraz włączenie społeczności szkolnej w upamiętnienie 100-lecia niepodległości Polski.

Chłopcy opracowali i przeprowadzili dwie ankiety. Na podstawie wyników przeprowadzonych wśród nauczycieli i wychowawców ankiet ułożyli listę najbardziej znanych, cenionych, niezwykłych Polaków ostatniego stulecia oraz listę wydarzeń, które miały miejsce w ostatnim stuleciu, a które powinien znać każdy Polak. Stworzyli również galerię miejsc, które znajdują się w Polsce i są godne uwagi i zobaczenia, miejsc w kraju, które Polacy znają, odwiedzają, szanują ze względu na swoje historyczne znaczenie, ale również walory kulturowe i turystyczne.

Realizując projekt uczniowie przeprowadzili badanie ankietowe i opracowali jego wyniki, wyszukiwali i gromadzili informacje korzystając z zasobów Internetu, dokonali selekcji zebranego materiału i ich prezentacji, pracowali w parach, tworzyli zespół - wspólnie planowali, pracowali oraz oceniali swoją pracę i pracę kolegów.

Opiekunami projektu byli: M. Kończak, A. Solińska oraz C. Surmański.


„ Każdy może zostać naukowcem…”

12 wychowanków MOS od marca 2019 roku bierze udział w projekcie „ Każdy może zostać naukowcem 2” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej oraz budżetu państwa, zorganizowanym przez Regionalne Centrum Naukowo – Technologiczne w Podzamczu oraz Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach.

 

 

Celem głównym projektu jest kształcenie umiejętności matematyczno-przyrodniczych, rozbudzanie ciekawości poznawczej, propagowanie kultury przedsiębiorczości.

 

 

W ramach projektu wychowankowie uczestniczyli już w warsztatach zorganizowanych na terenie Centrum Nauki Leonardo da Vinci.  Tematyka zajęć obejmowała zagadnienia z zakresu: gleboznawstwa, metrologii, zdrowego odżywiania. 

 

 

 W trakcie przerw pomiędzy zajęciami chłopcy chętnie obcowali z nauką poprzez dobrą zabawę na specjalnie przygotowanych w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci stanowiskach. 

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Kalendarium

Grudzień 2019
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5

Imieniny