Rekrutacja na rok szkolny 2023/24
Rekrutacja do Szkoły Branżowej I Stopnia Nr 2
Informacja dla kandydatów do klasy 1 Szkoły Branżowej I Stopnia nr 2
przy Młodzieżowym Ośrodku socjoterapii w Ostrowcu Świętokrzyskim
o profilu:
Kucharz
lub
Monter Suchej Zabudowy i Robót Wykończeniowych w Budownictwie
1. Aby podjąć naukę w Szkole Branżowej I Stopnia rodzic Kandydata (lub prawny opiekun) musi dostarczyć do szkoły zaświadczenie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu, która jest częścią kształcenia w zawodzie na poziomie szkoły ponadpodstawowej. Zaświadczenie takie musi być dostarczone nie później niż do 30 sierpnia 2023 r.
2. Skierowanie na badanie lekarskie wraz z pozostałymi dokumentami wymaganymi podczas badania lekarskiego wydaje szkoła.
3. Zakres i tryb oraz sposób dokumentowania badań lekarskich określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 sierpnia 2019 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych lub wyższych i na kwalifikacyjne kursy zawodowe, uczniów i słuchaczy tych szkół, studentów, słuchaczy kwalifikacyjnych kursów zawodowych oraz doktorantów (Dz. U. z 2019 r. poz. 1651, z późn zm.).
Zgodnie z przepisami §4. ust. 1 ww. rozporządzenia lekarz przeprowadza badanie lekarskie z uwzględnieniem oceny potencjalnych lub istniejących zagrożeń dla zdrowia, występujących w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu.
4. Po przeprowadzeniu badania lekarskiego lekarz wydaje zaświadczenie lekarskie.
5. W przypadku stwierdzenia w zaświadczeniu lekarskim istnienia przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania i pobierania praktycznej nauki lekarz informuje osobę badaną o przyczynach uzasadniających wydanie takiego zaświadczenia oraz wpisuje uzasadnienie do dokumentacji badania lekarskiego osoby badanej.
Zaświadczenie lekarskie wydaje się w dwóch egzemplarzach, z których jeden osoba badana przekazuje do MOS, a drugi jest dołączany do dokumentacji badania lekarskiego osoby badanej.
W przypadku osoby niepełnoletniej, której zaświadczenie lekarskie dotyczy, zaświadczenie wydaje się jej rodzicowi/prawnemu opiekunowi.
Od zaświadczenia lekarskiego przysługuje odwołanie wnoszone na piśmie w terminie 14 dni od dnia otrzymania zaświadczenia lekarskiego, zgodnie z przepisami § 5 cytowanego rozporządzenia w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych.
Badanie lekarskie w trybie odwoławczym przeprowadza się w terminie 14 dni od dnia otrzymania odwołania przez podmiot odwoławczy.
Zaświadczenie lekarskie wydane w trybie odwoławczym jest ostateczne.
6. Kandydaci do Szkoły Branżowej I Stopnia Nr 2 w Ostrowcu Świętokrzyskim kierowani będą przez szkołę na badania do:
Dla kandydatów w terenu powiatu Ostrowieckiego
Ośrodek Leczniczo-Profilaktyczny PROMED Spółka Lekarska Suda i Partnerzy
Adres Ośrodka Medycyny Pracy :
Przychodnia ul. Polna 15 - 41 266 78 50 504 947 566
Medycyna pracy ul. Polna 15 - 504 947 319
Adres do korespondencji:
Promed Spółka Lekarska
ul. Polna 15
27-400 Ostrowiec Św.
Uwaga!
Dla kandydatów z innych miejscowości z Polski
Informujemy, że nie obowiązuje rejonizacja, czyli kandydat posiadający skierowanie z naszej szkoły może wykonać badanie w dowolnej placówce na terenie swojego zamieszkania we właściwym Ośrodku Medycyny Pracy.
7. Na terenie Ośrodka Medycyny Pracy należy stosować się do zaleceń epidemiologicznych w trakcie przeprowadzania badań oraz obowiązkowo posiadać ze sobą:
-
skierowanie na badania lekarskie wydane przez szkołę,
-
maseczkę,
-
dowód tożsamości (legitymacja szkolna, dowód osobisty),
-
kartę informacyjną ze szpitala lub poradni specjalistycznych jeżeli Kandydat w przeszłości korzystał z takiego leczenia,
-
inne istotne wyniki badań, jeżeli Kandydat takie posiada,
-
jeżeli Kandydat nosi okulary należy mieć je ze sobą
Na badania Kandydaci jako osoby niepełnoletnie mają obowiązek zgłosić się z przynajmniej jednym rodzicem/opiekunem prawnym!*
Bez spełnienia powyższych wymogów Kandydaci nie będę przyjmowania na badania!
Informacja dla kandydatów do klasy o profilu Kucharz
WAŻNE:
Dodatkowo:
Etapy wykonania badania sanitarno-epidemiologicznego
Najpierw obowiązani są wyrobić książeczkę zdrowia na potrzeby sanitarno- epidemiologiczne
(tzw. książeczkę sanepidowską/ badania do celów sanitarno- epidemiologicznych).
-
Książeczka sanepidowska (orzeczenie lekarskie do celów sanitarno- epidemiologicznych) jest ważnym dokumentem potwierdzającym brak obecności pałeczek określonych bakterii w ciele człowieka. Książeczka jest obowiązkowa dla osób, które wykonują zawody wymagające kontaktu z żywnością i wodą.
-
W celu wyrobienia książeczki sanepidowskiej niezbędna jest wizyta w sanepidzie lub dowolnym laboratorium (stosownie do miejsca zamieszkania) w celu wykonania badania. Książeczka ma być gwarancją, że osoba, która ma kontakt np. z żywnością, nie jest zakażona pałeczkami duru brzusznego, duru rzekomego A, B lub C, jak też pałeczkami Shigella i Salmonella. Wykonywane badania pozwalają również stwierdzić nosicielstwo prątków gruźlicy oraz innych czynników chorobotwórczych. Na wynik badania oczekuje się ok. 14 dni.
-
Koszty badania i wyrobienia książeczki sanepidowskiej ponosi kandydat/rodzic, opiekun prawny.
-
Po otrzymaniu wyników badań należy się udać do lekarza medycyny pracy wraz ze skierowaniem otrzymanym ze szkoły.
Wymaganie dokumenty przy badaniu w Ośrodku Medycyny Pracy dla Kucharza :
-
wyniki z sanepidu,
-
książeczka pracownicza zdrowia (można kupić w sklepie z art. biurowymi)
-
dowód tożsamości ze zdjęciem (np. dowód tymczasowy, legitymacja szkolna ze szkoły podstawowej)
-
karta zdrowia ze szkoły
-
orzeczenie o niepełnosprawności, jeżeli uczeń posiada
-
okulary korekcyjne, jeżeli uczeń posiada
-
PODSUMOWANIE:
-
Każdy kandydat otrzymuje od lekarza medycyny pracy:
a. zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu. -
Kandydaci do zawodu: KUCHARZ dodatkowo:
orzeczenie lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych.
* Badania Uczniów
Wykonywanie badań lekarskich osobie małoletniej, która nie ukończyła 16 lat, odbywa się w w obecności rodzica lub opiekuna.
Osoby, które nie ukończyły 16 lat, muszą posiadać pisemną zgodę przedstawiciela ustawowego lub opiekuna faktycznego na przeprowadzenie badania i udzielenie innych świadczeń zdrowotnych.
Termin badania lekarskiego jest zwykle wyznaczany podczas rejestracji telefonicznej.